Nagranie 121/2024
W nagraniu wziął udział Bogusław Andrzej Sonik urodził się 3 lipca 1953 r. w Krakowie. Ukończył X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był zawodowym politykiem, samorządowcem, posłem na Sejm i deputowanym do Parlamentu Europejskiego.
Był jednym z pierwszych działaczy opozycji demokratycznej w Krakowie. W 1976 r. związał się z Komitetem Obrony Robotników (KOR). Współpracował m.in. z Bronisławem Wildsteinem i Stanisławem Pyjasem. Po zabójstwie Stanisława Pyjasa (7 maja 1977 r.) przy ul. Szewskiej 7, współorganizował 15 maja 1977 r. „Czarny Marsz” z kościoła OO Dominikanów na ul. Szewską, gdzie ogłoszono powstanie Studenckiego Komitetu Solidarności (SKS). Środowisko SKS wzywało do bojkotu Juwenaliów, niestety bezskutecznie. Jednym z członków SKS był Lesław Maleszka TW „Ketman”, który okazał się jednym z najbardziej skutecznych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL w latach 70. i 80.
Po podpisaniu Porozumień Sierpniowych wstąpił do NSZZ „Solidarność”, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska (1980).
Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Był więziony w Wiśniczu i Załężu. Zwolniony 15 października 1982 r. natychmiast przystąpił do działalności konspiracyjnej, angażując się w wydawnictwa „drugiego obiegu”. Równocześnie podjął pracę w Wydawnictwie „ZNAK”.
W roku 1983 r. wyemigrował do Francji, gdzie został korespondentem Radia „Wolna Europa”. W 1990 r. został dyrektorem Instytutu Polskiego oraz ministrem pełnomocnym w Paryżu. Do Polski na stałe powrócił w 1996 r.
Został odznaczony: Krzyżem Wolności i Solidarności (2012), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2014). Wchodzi w skład kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”. Jest laureatem nagrody honorowej „Świadek Historii”, przyznawanej przez IPN.
Przesłuchiwał: Tomasz Gugała.
Realizacja: Fundacja Krakowska Filmówka.
Czas emisji: 99 minut 6 sekund.
Zobacz zwiastun
(8 minut 57 sekund)